У циљу реализације пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“, Градска управа за имовину и имовинске послове Града Новог Сада извела је радове на изградњи културне станице „Слана бара“ у Новом Саду као и радове на партерном уређењу објекта Културне станице „Слана бара“ у Новом Саду, улица Ченејска 54, КП 1358/1 КО Нови Сад I.
Пројекат објекта урадио је пројектни биро „СТУДИО К“ из Новог Сада, а пројекат партерног уређења пројектни биро „АНДЗОР“, такође из Новог Сада. Израда пројекта изградње објекта, извођење радова и надзор – урађени су и финансирани преко Управе за имовину и имовинско правне послове, док је пројекат спољног партерног уређења око објекта финансиран преко Управе за инвестиције и грађевинско земљиште.
Нови објекат Културне станице „Слана бара“ изграђен је у току 2020.-21. године на месту где је раније био стари објекат који је користила Месна заједница Слана бара у улици Ченејска бр. 54. Објекат је приземан и његова нето површина износи 670 м2. Пројектом је предвиђен нови простор за Месну заједницу као и нови простори за унапређење културних садржаја насеља Слана бара – велика мултифункционална сала, пратећи простори за уметнике и простор за библиотеку.
Објекат је изведен у класичном систему градње са бетонским стубовима и гредама и зидовима од опеке и блокова. На једном делу фасаде су панели од кортен плоча – специјално пројектовани и дизајнирани за овај објекат. Кортен плоче су тренутно веома заступљене и атрактивне свугде у свету на значајним архитектонским објектима, а код нас у граду су први пут на објекту на овај начин постављене. Плоче су произвођача ИМАР из Шпаније и перфориране су тако да се на њима појављују слике природних мотива – дрвеће. Кортен плоче су од челичног лима који је специјалним поступком уведен у контролисани процес рђања који траје стално и плоче се стално мењају, мењају временом боју, постају јаче наранџасте, црвене боје, па ка тамнијим тоновима. Користе се у архитектури са природним материјалима и симболишу сталне промене – као у природи, супротно коначним и непроменљивим фасадама.
За извођење радова на изградњи објекта културне станице „Слана бара“ у Новом Саду издвојено је укупно 92.778.957,7 дин. без ПДВ-а.
Укупна површина партера обухвата 2.111 m2. Новоизграђени партер карактеришу зоне зеленила са дечијим игралиштем, као и поплочане комуникације и платои са местима задржавања, опремљени парковским мобилијаром. Постојећи објекат својом основом формира 3 функционалне целине партера од којих најдоминантнију и најсадржајнију целину чини северно и западно оријентисан партер. Овај сегмент обухвата уређен партер између главног улаза објекта, односно западно-оријентисаних фасада објекта и улица Ченејске и Ритске.
Ова целина обухвата дечје игралиште, зелене површине, плато испред главног улаза у објекат и пешачку комуникацију. Други део партера је североисточни и обухвата заштитну стазу око објекта културне станице у ширини око 1,2 m. Трећи део је јужно-оријентисан у односу на објекат и обухвата плато који је са три стране дефинисан фасадама објекта, док је са четврте стране слободан и повезан са пешачким поплочањем, које се пружа до границе обухвата са јужне стране. На плато излазе 3 помоћна улаза у објекат. Простору се приступа преко степеништа и рампе, а опремљен је урбаним мобилијаром као што су клупе и канте.
На дечије игралиште постављена је гумена подлога- тартан подлога и игралиште је опремљено справама према Правилнику о безбедности дечијих игралишта (тобоган, њихалица и гумена животињица). Игралиште је предвиђено за децу млађег узраста, ограђено је ниском оградом. Овако формиран простор има функцију окупљања и социјализације најмлађих корисника.
Целокупан простор опремљен је урбаним мобилијаром примереног дизајна (клупама, кантама, заштитним стубићима, држачима за бицикле, реквизитима за дечије игралиште, оградом око дечијег игралишта, жардињерама) и осветљен новопројектованом јавном расветом, тако да се овај простор може доживети као простор уређене јавне површине.
Радови на партерном уређењу су започети у августу а завршени у децембру 2021. године.
За реализацију пројекта партерног уређења издвојено је 23.096.028,05 дин без ПДВ-а.